کی از مهمترین مسائل بعد از طراحی سایت، سئو سایت میباشد. همانطور که میدانید سئو سایت یا بهینه سازی سایت به معنی تلاش برای رسیدن به رتبه بهتر در موتورهای جستجو به خصوص گوگل میباشد. اگر رتبه خوبی در موتورهای جستجو نداشته باشید ترافیک کمتری خواهید داشت که به معنی کاربر کمتر و مشتری کمتر میباشد. راه های زیادی برای بهبود رتبه سایت وجود دارد که یکی از آن ها آپدیت کردن محتوای سایت و قرار دادن محتوای باکیفیت در سایت میباشد.

RSS همانطور که در مقاله "آر اس اس در طراحی سایت" توضیح دادیم یک تکنولوژی است که کاربران میتوانند از طریق آن از آپدیت شدن مطالب سایت های مورد علاقه شان مطلع شوند که این کار توسط برنامه های خواننده فید یا feed reader انجام میشود. حالا سؤالی که همیشه در مورد فیدهای آر اس اس بوده این است که وجود آر اس اس در سایت تأثیری بر سئو و رتبه آن سایت دارد یا خیر؟

به طور کلی باید بگوییم که آر اس اس مستقیماً تأثیری روی بهبود رتبه سایت ندارد ولی از طریق ترافیکی که ایجاد میکند به طور غیرمستقیم میتواند بر روی سئو مؤثر باشد.

برخی از مزایای RSS

* فیدهای آر اس اس به زودتر ایندکس شدن مطالبتان در گوگل کمک میکنند.مزایای فید آر اس اس در سایت

* اگر محتوای وب سایتتان به طور مرتب آپدیت میشود بهتر است که از RSS استفاده کنید. در صورت داشتن یک سایت خبری یا وبلاگ استفاده از آر اس اس به شما کمک میکند که گوگل مطالب جدید را راحتتر ببیند و پیمایش کند.

* همچنین وجود فید آر اس اس میتواند باعث شود که سایت های دیگر به محتوای شما لینک دهند.

* از همه مهمتر فید آر اس اس باعث به وجود آمدن کاربرهای دائمی میشود که همین باعث افزایش ترافیک و در نتیجه افزایش ارزش سایت از دید گوگل خواهد شد.

خطر ایجاد محتوای تکراری از دید گوگل

از آنجایی که همان محتوای سایتتان در فید آر اس اس قرار میگیرد ممکن است این سؤال برایتان پیش بیاید که آیا ممکن است این به عنوان محتوای تکراری (duplicate content) از سمت گوگل شناخته شود. ولی نگران نباشید چون خزنده های گوگل به محتوای فیدهای آر اس اس دسترسی ندارند و در واقع فقط کد XML مربوط به فید آر اس اس و کد HTML آن را میبینند.

به متن لینک هایی که در آر اس اس قرار میدهید توجه کنید چون اگر بی ربط به موضوع صفحه باشند امتیاز منفی برای سئوی سایتتان خواهند داشت. یک نکته مهم در مورد لینک های فید آر اس اس این است که معمولاً این لینک ها به طور اتوماتیک در حالت nofollow تنظیم شده اند ولی میتوانید خودتان به دلخواه آن ها را در حالت follow قرار دهید.

اطلاعات موجود در فید آر اس اس

گوگل به طور مستقیم تأثیر فیدهای آر اس اس بر روی سئو را اعلام نکرده است ولی در برخی مقالات در به این نکته که اطلاعات موجود در فید RSS باید آپدیت شده و جدید باشند اشاره کرده است. به طور پیوسته اطلاعات موجود در فید سایتتان را بررسی کنید و نگذارید که مطالب خیلی قدیمی در آن باقی بمانند.

همچنین تعداد اعضای فید آر اس اس در رتبه شما تأثیر دارند. هر چه تعداد افرادی که از فید آر اس اس شما استفاده میکنند بیشتر باشد رتبه شما هم به احتمال زیاد بهتر خواهد شد. البته تأثیر این مسئله در حالتی که تعداد افراد از یک حدی بیشتر باشد مشخص میشود.

بهبود تجربه کاربری

با هر هدفی که از فیدهای آر اس اس استفاده میکنید اصلا مهم نیست در هر حال این فیدها باعث بهبود تجربه کاربری میشوند چون به راحتی قابل پیمایش هستند و جدیدترین اطلاعات سایت را در اختیار کاربر قرار میدهند. و گوگل هم همیشه از چیزهایی که باعث بهبود تجربه کاربری شوند و رضایت کاربر را فراهم کنند حمایت میکند. پس استفاده از RSS در سایت اگر هیچ مزیتی نداشته باشد هیچ ضرری هم ندارد.